Zawarcie ugody pozasądowej od strony formalnej
Procesy sądowe bywają czasochłonne, kosztowne i wyczerpujące psychicznie. Czy da się tego w jakiś sposób uniknąć? Jednym z rozwiązań, które przewiduje prawo, jest zawarcie ugody pozasądowej. Na czym ona polega? Jak to wygląda od strony formalnej? W jakich sytuacjach warto pójść na taką ugodę? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Co musisz wiedzieć o ugodzie pozasądowej?
Spór prawny może występować pomiędzy różnymi podmiotami, takimi jak przedsiębiorcy, klienci, pracownicy, pracodawcy, osoby prywatne. Najczęściej dotyczy on zawartych między podmiotami umów, spadku, odszkodowania, niespłaconego długu, naruszenia praw konsumenta i tym podobnych konfliktów.
Przeważnie taka sprawa jest kierowana do sądu na wniosek oskarżyciela. Na szczęście istnieje sposób na ominięcie drogi sądowej, która nie jest najprzyjemniejszym przeżyciem. Tutaj z pomocą przychodzi ugoda pozasądowa.
Ugoda pozasądowa to umowa pomiędzy stronami sporu prawnego, która jest zawierana bez interwencji sądu. Podmioty dogadują się między sobą samodzielnie, co pozwala na znaczne skrócenie całej procedury. Ważne jest jednak, aby ugoda była sporządzona zgodnie z prawem.
Biuro notarialne Katowice oferuje dla swoich klientów profesjonalne wsparcie od strony prawnej przy zawieraniu ugód pozasądowych i nie tylko. Kancelarię wyróżnia indywidualne podejście do klienta i duże doświadczenie.
Ugoda pozasądowa a formalności
Ugoda pozasądowa w zestawieniu z procesem sądowym to bez wątpienia droga na skróty. W ten sposób unikniesz wielu nerwów, zaoszczędzisz pieniądze, a przy tym ograniczysz formalności do minimum. Tych ostatnich jednak nie sposób całkowicie wyeliminować. Co zatem Cię obowiązuje?
Ugoda charakteryzuje się tym, że uwzględnione są w niej ustępstwa zarówno z jednej, jak i drugiej strony. We właściwym sformułowaniu postanowień ugody pomoże Ci dobry notariusz Katowice.
Aby zawarta przez strony sporu prawnego umowa zaczęła obowiązywać, musi zawierać takie elementy, jak:
data i miejsce zawarcia ugody,
dane i podpis stron ugody,
opis sporu,
sposób rozwiązania sporu (ustępstwa).
Warto zadbać również o to, aby ugoda pozasądowa była zaakceptowana przez sąd. Daje to jej taką samą moc, jak prawomocne orzeczenie sądu, co za tym idzie, potwierdza jej zgodność z prawem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana