Najemca a wynajmujący lokalu - na czym polega różnica?
Decydując się na wynajęcie mieszkania, niezbędnym krokiem zapewniającym bezpieczeństwo, jest spisanie umowy. Jednak najpierw, warto zorientować się jak to zrobić poprawnie. Zarówno najemca, jak i wynajmujący lokal mają swoje prawa i obowiązki, a przede wszystkim, nie powinni być ze sobą myleni. Czym różnią się te podmioty i kim są w świetle prawa?
Kim jest najemca lokalu?
Definicję najemcy tworzy kilka ustaw np. Kodeks cywilny czy ustawa dotycząca praw lokatorów. Biorąc je pod uwagę, najemca jest to osoba zamieszkująca dane lokum, wynajmując je za ustaloną wcześniej w umowie kwotę, płaconą w określonym czasie na rzecz wynajmującego. Najemca nie ma prawa wynająć lokalu, może je jedynie podnająć, o ile zgodzi się na to właściciel, nawet jeśli chodzi o jedno pomieszczenie, na krótki czas. Innymi słowy, jest on lokatorem mieszkania.
Definicja wynajmującego lokalu
Wynajmujący jest osobą, która udostępnia mieszkanie na wynajem najemcom, za określoną opłatę. Jest on właścicielem lokalu i posiada do niego wszelkie prawa. Może udostępniać go komu chce, na ile chce, bez konieczności informowania kogokolwiek. Zgodnie z zapisami w sporządzonej umowie, czerpie on konkretne korzyści finansowe z wynajmu.
Prawa i obowiązki najemcy
Wszystkie prawa i obowiązki najemcy są spisane w ustawie o ochronie praw lokatorów. Przede wszystkim, powinien mieć on możliwość godnego mieszkania w lokalu, bez ukrytych usterek i awarii zagrażających jego zdrowiu lub życiu. W razie gdyby takie wystąpiły, może domagać się od wynajmującego naprawy, obniżenia czynszu, a nawet wypowiedzieć umowę. Przy czym sam jest zobowiązany do należytego dbania o lokal i przestrzegania wszystkich punktów umowy. Do praw najemcy zalicza się także możliwość zarządzania mieszkaniem. Może podpisywać umowy z dostawcami mediów lub dokupować potrzebne sprzęty lub meble.
Jakie są prawa i obowiązki wynajmującego?
W obowiązkach wynajmującego leży dostosowanie lokalu i zapewnienie godnych warunków do życia. Synergia Nieruchomości gwarantuje możliwość adaptacji lokalu na wynajem i dostępnych w nim udogodnień, zgodnie z sugestiami klienta. Wynajmujący ma prawo do zabezpieczenia się, na wypadek ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę, ustalając kaucję za mieszkanie. Może także w każdym momencie, informując o tym wcześniej lokatorów, podnieść czynsz za lokal. W razie, gdyby najemca zalegał z opłatami, ma prawo je egzekwować na różne sposoby, w tym przez wniesienie sprawy do sądu, nie może jednak dokonać eksmisji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana