Najczęściej popełniane błędy podczas sporządzania testamentu
Wiele osób przed swoją śmiercią decyduje się na sporządzenie testamentu. Dokument ten pozwala na podział majątku zgodnie z ostatnią wolą. Nie każdy jednak wie, że testament jest ważny tylko wtedy, gdy spełnia pewne warunki. Stąd też pojawia się wiele błędów podczas sporządzania dokumentu. Jakie z nich są najczęstsze? O czym należy pamiętać, spisując testament?
Podział obowiązujących rodzajów testamentu
Obecnie obowiązują trzy podstawowe formy, w jakich można sporządzić testament – własnoręczna, ustna i notarialna. Niezależnie od niej, spadkodawcy często popełniają błędy, które w świetle prawa uważa się za niedopuszczalne. Jak informują pracownicy Kancelarii Notarialnej Szczecin Prawobrzeże, jednym z największych jest pisanie testamentu na komputerze. Dokument ten powinien być jednak utrwalony na piśmie własnoręcznie piórem bądź długopisem. Często osoby, które mają problemy zdrowotne zastanawiają się, czy mogą treść dokumentu podyktować komuś, kto ją spisze. Takie postępowanie jest również niedopuszczalne. W takiej sytuacji zaleca się skorzystanie z innej formy testamentu.
Kolejnym często popełnianym błędem jest zastrzeżenie warunku lub terminu. Dla przykładu nie można przepisać komuś majątku pod warunkiem, że spełni on oczekiwania i wolę zmarłego, na przykład dotyczącą zamążpójścia. Należy pamiętać również, że testament może zawierać rozporządzenie majątkiem tylko i wyłącznie jednego spadkodawcy. Przepisy nie dopuszczają sporządzania wspólnego testamentu.
Jak właściwie spisać testament?
Jak już wspomniano, spadkodawca ma do wyboru trzy formy testamentu:
napisany własnoręcznie,
ustny,
notarialny.
Najwięcej błędów zdarza się, gdy osoba dzieląca swój majątek chce sporządzić testament pisemny. Warto zatem kierować się ogólnodostępnymi wskazówkami lub skorzystać z pomocy sprawdzonego notariusza, który wie, jak powinien wyglądać taki dokument.
Testament spisywany samodzielnie powinien mieć własnoręczny podpis spadkodawcy i być przygotowany w stu procentach przez niego. Dokument pisany na komputerze jest uznawany za nieważny. Powinien on także określać udziały w majątku uwzględnionych osób. Oczywiście istnieją także przypadki, kiedy sąd uznał testament za nieważny. Może się tak zdarzyć, gdy spadkodawca w chwili jego spisywania był nieświadomy w swoich działaniach, został wprowadzony w błąd lub był zastraszany. W przypadku jakichkolwiek niejasności warto zdecydować się na pomoc kancelarii lub spisanie testamentu notarialnego. Pozwoli to uniknąć problemów przy podziale majątku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana