Komu nie przysługuje odszkodowanie za szkodę górniczą?
Działalność górnicza wiąże się ze znacznym oddziaływaniem na tereny bezpośrednio sąsiadujące z kopalnią oraz przylegające. Dotyczy to nie tylko budynków mieszkalnych i zabudowy gospodarczej, ale również gruntów i plonów. Właściciele nieruchomości mogą starać się o odszkodowanie za szkodę górniczą, jednak muszą pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności – w przeciwnym razie odszkodowanie może im nie przysługiwać.
Dokumenty niezbędne do uzyskania odszkodowania za szkody górnicze
W pierwszej kolejności niezbędne jest złożenie wniosku o naprawę szkody do właściwego przedsiębiorcy górniczego. Jest to dokument, który rozpoczyna obowiązkowe postępowanie ugodowe. Kopalnia ma 30 dni na zawarcie ugody – jeśli tego nie zrobi, osoba poszkodowana ma prawo do wszczęcia postępowania sądowego. Warto jednak pamiętać, że do złożenia wniosku niezbędne są określone przesłanki: szkoda rzeczywiście powstała, a jednocześnie istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ruchem zakładu górniczego a powstaniem szkody.
I choć każde postępowanie dotyczące naprawy szkód górniczych przebiega inaczej, zawsze to poszkodowany musi udowodnić, że szkoda powstała w wyniku działalności górniczej. Jednym z najważniejszych dowodów jest opinia powołanych przez sąd biegłych, jednak istotna są także fotografie oraz dokumentacja potwierdzająca, że budynki i grunty zostały odpowiednio zabezpieczone przed powstaniem szkód wynikających z eksploatacji górniczej.
Ważne informacje
Wniosek wraz z dokumentacją składa się do właściwego zakładu górniczego. Jeśli jednak kopalnia zostanie zlikwidowana, odpowiedzialność przechodzi na Skarb Państwa. Obecnie czas na złożenie dokumentów wynosi 5 lat od momentu dowiedzenia się o wyrządzonej szkodzie – po tym czasie ulega ona przedawnieniu. Dodatkowo, jeśli szkoda powstała przed 1 stycznia 2012 zastosowanie miała uchylona ustawa, w której czas przedawnienia wynosił 3 lata. Złożenie wniosku po tym terminie może sprawić, że właścicielowi nieruchomości nie będzie przysługiwało odszkodowanie za szkody górnicze.
Ważne jest również to, że to właściciel nieruchomości decyduje o sposobie naprawy szkody na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę budowlanego. Jednak ze względu na to, że kopalnie proponują niedoszacowaną kwotę odszkodowania lub bronią się, że szkody nie powstały wskutek ich działalności, warto skorzystać z pomocy specjalistów, np. z firmy „Kompensata” z Rudy Śląskiej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dostaniemy odszkodowanie, które zrekompensuje wartość powstałych szkód.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana