Kiedy warto złożyć wniosek restrukturyzacyjny?
Kiedy właściciel firmy we właściwym czasie zauważy, że jego przedsiębiorstwo ma problemy z wypłacalnością, może restrukturyzować swoją działalność. Dzięki temu ma duże szanse na uniknięcie najgorszego, czyli ogłoszenia upadłości i zamknięcia firmy. Aby jednak działania związane z przekształceniem jej struktury były korzystne, muszą zostać podjęte jak najwcześniej. Kiedy więc warto złożyć wniosek restrukturyzacyjny?
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja to postępowanie, które ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorstwo. Jego definicję określa artykuł 3 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku Prawo Restrukturyzacyjne. Proces ten ma na celu doprowadzenie do poprawy płynności finansowej i ogólnej sytuacji firmy przez umożliwienie przedsiębiorcy zawarcia układu z wierzycielami. Ustawa przewiduje 4 rodzaje tego typu postępowań:
zatwierdzenie układu,
przyspieszone postępowanie układowe,
sanacyjne,
układowe.
W jakiej sytuacji złożyć wniosek restrukturyzacyjny?
Wniosek restrukturyzacyjny powinien złożyć każdy przedsiębiorca, któremu grozi niewypłacalność. W każdym z wymienionych wcześniej rodzajów postępowań, zmierza się do zatwierdzenia układu między dłużnikiem a wierzycielami i restrukturyzacji zadłużenia. Z tego rozwiązania mogą skorzystać firmy mające tak zwaną zdolność restrukturyzacyjną. Należą do nich:
wspólnicy spółki partnerskiej,
wspólnicy osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem bez ograniczeń za zobowiązania firmy,
spółki z o.o.,
spółki akcyjne,
przedsiębiorcy.
Wniosku restrukturyzacyjnego nie mogą więc złożyć spółki cywilne, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz kapitałowe. Sąd może odrzucić pismo również wtedy, kiedy wskutek przeprowadzonego postępowania może zostać pokrzywdzony wierzyciel lub proponowane rozwiązania będą dla niego niekorzystne. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy nie gwarantują spłaty większości zadłużenia.
Jak wygląda postępowanie restrukturyzacyjne?
W pierwszym etapie należy złożyć wniosek restrukturyzacyjny do sądu. W sporządzeniu takiego dokumentu może pomóc firma Wardyn Doradztwo Restrukturyzacyjne i Wyceny. W toku postępowania dokonywane są niezbędne analizy i wyceny, na podstawie których tworzony jest plan restrukturyzacyjny. To na jego podstawie wykonywane będą dalsze działania mające poprawić sytuację dłużnika. Zaletą tego rozwiązania jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego oraz ograniczenie innych podmiotów w wypowiadaniu umów i kontraktów firmie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana