Kiedy następuje zaprzeczenie ojcostwa i co z tego wynika?
Zaprzeczenie ojcostwa ma na celu udowodnienie, że dany mężczyzna widniejący w akcie urodzenia dziecka, nie jest jego biologicznym ojcem. Przebiega ono na drodze sądowej i musi zostać wykazane odpowiednimi dowodami. Sprawa ta może zostać wszczęta przez męża matki, matkę, czy dziecko po osiągnięciu pełnoletności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co wiąże się z zaprzeczeniem ojcostwa i kiedy następuje.
Co oznacza zaprzeczenie ojcostwa?
Zaprzeczenie ojcostwa ma na celu obalenie domniemanego pochodzenia dziecka. Polega na udowodnieniu, że dany mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka. Skuteczne zaprzeczenie jest równoznaczne z ustaniem wszelkich praw i obowiązków, jakie wynikają z relacji ojca i dziecka. Wiążą się one z nazwiskiem, władzą rodzicielską oraz prawem dziedziczenia i prawem alimentacyjnym. Kwestie te są regulowane przez prawo rodzinne.
Kto może wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa?
Sprawę o zaprzeczenie ojcostwa może wszcząć mąż matki dziecka, matka dziecka lub dziecko po osiągnięciu pełnoletności. W przypadku wszczęcia sprawy przez męża matki lub matkę obowiązuje go roczny termin, który rozpoczyna swój bieg od dnia, w którym dowiedział się on, że dziecko od niego nie pochodzi, ale nie później niż do osiągnięcia pełnoletności przez dziecko. Sprawa ta jest rozpoznawana przez wydział rodzinny i opiekuńczy sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsca zamieszkania pozwanego. Decyzja w tej kwestii orzekana jest na podstawie dowodów, czyli zeznań świadków, przesłuchania stron, dokumentów, a także badań DNA. Pomoc w rozwiązaniu tych kwestii oferuje m.in. Kancelaria prawna Wojciecha J. Chmuraka w Szczecinie.
W jakich sytuacjach zaprzeczenie ojcostwa nie jest możliwe?
Są pewne sytuacje, w których wszczęcie sprawy o zaprzeczenie ojcostwa jest niemożliwe. Dotyczy to przypadku, kiedy poród dziecka nastąpił jako następstwo procedury medycznie wspomaganej prokreacji, przy jednoczesnej zgodzie męża matki. Ponadto zaprzeczenie ojcostwa uniemożliwia śmierć dziecka, chyba że dziecko zmarło po wszczęciu postępowania. Zaprzeczenie ojcostwa polega na udowodnieniu, że osoba, która prawnie uznawana jest za ojca dziecka, nie jest nim w rzeczywistości. Kwestia ta jest rozstrzygane podczas procesu sądowego, a jego uznanie jest jednoznaczne z utratą wszelkich praw i obowiązków pomiędzy mężczyzną a dzieckiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana