Kiedy można ogłosić upadłość firmy?
Ogłoszenie upadłości firmy prowadzi do zawieszenia toczących się już postępowań egzekucyjnych, a ostatecznie do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorcy, ponieważ daje mu szansę na nowy start bez długów lub stwarza możliwość spłaty zobowiązań na nowych zasadach. Upadłość firmy może zostać ogłoszona w wyniku postępowania, które prowadzone jest w dwóch trybach, tj. likwidacyjnym lub układowym.
Jakie są przesłanki do ogłoszenia upadłości firmy?
Upadłość przedsiębiorstwa ma miejsce, gdy firma staje się niewypłacalna lub gdy jej zobowiązania przekraczają wartość majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Nie zawsze jednak brak zapłaty w terminie skutkuje przesłanką do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Wiele zależy od charakteru prowadzonej działalności oraz przyczyny niewypłacalności.
Treść art. 11 prawa upadłościowego mówi, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Od momentu, gdy niewypłacalność powstanie, dłużnik ma 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. W przypadku niewypłacalności powinien dodatkowo posiadać środki pieniężne na pokrycie kosztów postępowania i choć w części na zaspokojenie wierzycieli. Nie ma tu mowy o pokrywaniu kosztów przez Skarb Państwa.
Z kolei upadłość jednoosobowego przedsiębiorcy nie powinna być problemem w razie braku środków na koszty postępowania. Wystarczy, że dłużnik zamknie działalność i po wykreśleniu z CEIDG zyska konsumencką zdolność upadłościową.
Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość firmy?
Upadłość przedsiębiorstwa mogą ogłosić duże firmy i małe jednoosobowe działalności gospodarcze. Sąd jednak może oddalić wniosek, jeśli:
- dłużnik nie jest niewypłacalny,
- majątek dłużnika jest niewystarczający na zaspokojenie kosztów postępowania,
- dłużnik wykaże, że zobowiązanie wierzyciela, który wniósł wniosek o upadłość, ma w całości charakter sporny.
Jak zauważa ekspert z Kancelarii Legal Liability z Łodzi: przed ogłoszeniem upadłości warto zgłosić się do doradców, którzy mają duże doświadczenie i wiedzę z zakresu prawa upadłościowego, zarządzania i finansów. Błędy w samodzielnej interpretacji treści ustawy mogą skończyć się niepowodzeniem już na etapie wszczynania postępowania.
Warto także dodać, sąd może zwrócić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeśli zawiera braki formalne. W razie zwrotu wniosku i przekroczenia terminu przy ponownym jego złożeniu przedsiębiorca jednoosobowy może mieć utrudnione szybkie uzyskanie oddłużenia w upadłości konsumenckiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana