Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży od strony prawnej?
Sprzedaż mieszkania to transakcja opiewająca na dużą kwotę. Nic więc dziwnego, że potencjalni kupcy mają duże wymagania. Dotyczą one nie tylko stanu mieszkania i jego czystości, ale także dokumentów. Jeśli zależy nam zrobieniu dobrego wrażenia i szybkiej sprzedaży mieszkania, zadbajmy o przygotowanie stosownej dokumentacji z wyprzedzeniem. Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży od strony prawnej? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Przygotowanie niezbędnych dokumentów
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, przygotowując mieszkanie do sprzedaży, jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Okazując je potencjalnym klientom podczas oglądania lokalu, staniemy się bardziej wiarygodni, a proces sprzedaży przebiegnie znacznie sprawniej. Przede wszystkim powinniśmy posiadać akt własności nieruchomości. W zależności od tego, w jakiej drodze nabyliśmy mieszkanie, może być to umowa kupna mieszkania zawarta w postaci aktu notarialnego, umowa darowizny czy też prawomocne orzeczenie sądu o nabyciu spadku.
Oprócz dokumentu poświadczającego własność nieruchomości musimy przygotować także aktualny odpis z księgi wieczystej. Obecnie można uzyskać taki odpis nawet bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Kolejny niezbędny dokument to zaświadczenie o zameldowaniu wraz ze wskazaniem liczby osób i ewentualnym terminem wymeldowania. Bardzo ważne dla potencjalnych kupców są także informacje o zadłużeniach czy zaległościach, dlatego warto przygotować dokument poświadczający ich brak.
W przypadku, gdy mieszkanie, które chcemy sprzedać, przynależy do spółdzielni, będziemy musieli przygotować dodatkowe dokumenty, m.in. potwierdzające członkostwo w spółdzielni. Jeśli mamy wątpliwości co do dokumentacji, jaką musimy zgromadzić, warto zgłosić się po pomoc do prawnika, na przykład z Kancelarii Radcy Prawnego Łukasza Robaszkiewicza De Iure.
Zawarcie umowy przedwstępnej
Jeśli znajdziemy już kupca na nasze mieszkanie, warto zawrzeć z nim umowę przedwstępną, która zabezpieczy interesy obydwu stron. Jest to świetnie rozwiązanie szczególnie w przypadku, gdy umowa przeniesienia własności nie będzie zawarta od razu, na przykład ze względu na konieczność uzyskania kredytu hipotecznego przez kupca. Umowa przedwstępna zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy przyrzeczonej w przyszłości.
Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości
Umowa przenosząca własność nieruchomości, czyli innymi słowy, umowa sprzedaży nieruchomości, musi zostać zawarta w postaci aktu notarialnego. Aby dokonać zbycia mieszkania, należy więc udać się wraz z kupcem do notariusza. Co ważne, na tym etapie niezbędne również będą zgromadzone wcześniej dokumenty związane z lokalem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana