Ile kosztuje porada prawna i na czym polega?

Spis treści
- Jaki jest koszt porad prawnych?
- Jaki jest zakres pomocy doradztwa prawnego?
- Kto może korzystać z darmowych porad prawnych?
Chcesz skorzystać z porady prawnej? Dowiedz się, co wchodzi w jej zakres. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika, adwokata czy radcy prawnego? Uzyskaj pomoc w sytuacjach, w których niewymagane jest postępowanie sądowe. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci przed wszczęciem postępowania sądowego. Przeczytaj, kto może skorzystać z darmowej pomocy prawnej i co ona obejmuje!
Jaki jest koszt porad prawnych?
Wszystko zależy od rodzaju usług z zakresu porad prawnych. Do prostych i tanich spraw zalicza się pomoc w zrozumieniu przepisów, wykonania pisma do urzędu czy umowy. Zwykle za poradę prawną trzeba zapłacić co najmniej 70 złotych. Najdroższe są usługi za 200 złotych. Wyższe ceny związane są ze sprawami, które wymagają sprawdzenia dużej ilości dokumentów. Za wykonanie pisma czy umowy zapłacisz za to 100-200 złotych.
Przeczytaj również: Jak przygotować się do porady prawnej online?
Jaki jest zakres pomocy doradztwa prawnego?
Porady prawne online lub stacjonarne polecane są firmom oraz osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Możliwe jest:
- organizacja spotkania u klienta,
- przeprowadzenie rozmowy telefonicznej,
- wideokonferencja.
Do obowiązków prawnika zalicza się: załatwianie kontraktów czy spraw urzędowych, reprezentacja w rozprawach czy opracowywanie pism procesowych. Do jego zadań należą sprawy pracownicze czy z zakresu prawa pracy. Dodatkowo na porady prawne składa się przygotowywanie procedur ochrony danych osobowych w przedsiębiorstwach. W ten sposób można przystosować się do stosowania RODO w zgodności z prawem.
Przeczytaj również: Ile średnio trwa postępowanie upadłościowe?
Kto może korzystać z darmowych porad prawnych?
Warto wiedzieć, że od 2016 roku w Polsce działają systemy nieodpłatnej pomocy prawnej. Zlokalizowane są w urzędach Starostwa Powiatowego, a w ich ramach działa około 1500 punktów pomocy. Z kolei od 2019 roku skorzystać z tych punktów bezpłatnej porady prawnej może każda osoba fizyczna po okazaniu oświadczenia – wówczas potwierdza ona, że nie jest w stanie pokryć kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Wadą takiego rozwiązania są ograniczone usługi. Zazwyczaj wiążą się one z udzielaniem porad czy opracowywaniem pism.
Przeczytaj również: Wsparcie prawne przy zawieraniu umów cywilnoprawnych
W przypadku spraw sądowych w trudnej sytuacji materialnej można się ubiegać o zwolnienie z sądowych kosztów. Wówczas zostaje ustanowiony prawnik z urzędu. Będzie mógł Cię za darmo reprezentować w sądowym postępowaniu.
Darmowe porady prawne wiążą się między innymi z prawem:
- pracy – wystawianiem opinii czy opracowywaniem umów o pracę,
- cywilnym – przygotowywaniem umów i ich opiniowania, reprezentowaniem klienta podczas negocjacji czy opracowywaniem opinii prawnych,
- karnym – w tym reprezentacja klienta przed sądem czy postępowaniu karnym,
- administracyjnym – sporządzaniem dokumentów i procesowe zastępstwo,
- ubezpieczeń społecznych,
- rodzinnym,
- podatkowym.
Obejmują także przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej czy prawo budowlane. Dotyczy to w szczególności sporządzenia wniosku o koncesję, wykonanie umowy czy wydanie pozwolenia na budowę.
Usługi doradztwa prawnego są bardzo pomocne. Warto z nich korzystać, aby przepisy Cię nie zaskoczyły.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Radca Prawny Aneta Jóźwiakowska
Radcy prawni20-004 Lublin, Prezydenta Gabriela Narutowicza 16 lok. 4