Alimenty - najważniejsze kwestie prawne
Alimenty są tematem, który budzi wiele emocji i pytań zarówno wśród osób zobowiązanych do ich płacenia, jak i tych, które mają prawo do ich otrzymywania. W Polsce kwestia ta jest uregulowana prawnie, jednak wiele osób nadal nie ma świadomości swoich praw i obowiązków w tej sprawie. W niniejszym artykule omówimy trzy kluczowe aspekty związane z alimentami, takie jak ustalanie wysokości alimentów, egzekwowanie ich płatności oraz zmiana wysokości zasądzonych świadczeń.
Ustalanie wysokości alimentów
Wysokość alimentów ustalana jest przez sąd na podstawie potrzeb osoby uprawnionej do ich otrzymywania oraz możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do płacenia. Przy ustalaniu kwoty alimentów bierze się pod uwagę wiele czynników, takich jak koszty utrzymania dziecka, jego zdrowie, wykształcenie czy wiek. Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem obowiązek alimentacyjny dotyczy nie tylko dzieci, ale również małżonków oraz innych osób bliskich, takich jak rodzice czy rodzeństwo. W przypadku dzieci obowiązek ten trwa do momentu uzyskania przez nie pełnoletniości lub ukończenia nauki, jednak nie dłużej niż do 25 roku życia. Jeśli potrzebujesz dokładnych porad prawnych w zakresie alimentów w Legnicy , to zapraszamy do kontaktu Kancelarią Adwokacką Anny Rakowskiej.
Przeczytaj również: Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?
Egzekwowanie płatności alimentów
Niestety, nie zawsze osoby zobowiązane do płacenia alimentów wywiązują się z tego obowiązku. W takich przypadkach możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które prowadzone jest przez komornika. Aby to zrobić, należy zgłosić się do sądu z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, do którego należy dołączyć tytuł wykonawczy, czyli dokument potwierdzający wysokość należnych alimentów (np. wyrok sądu). Warto pamiętać, że egzekucja alimentów ma pierwszeństwo przed innymi wierzytelnościami dłużnika i może być prowadzona nawet w przypadku, gdy dłużnik korzysta z ochrony przed egzekucją (tzw. immunitet egzekucyjny).
Przeczytaj również: Rozwody są coraz bardziej powszechne. Zjawisko społeczne czy sygnał czasów?
Zmiana wysokości zasądzonych alimentów
W życiu każdego człowieka mogą zdarzyć się sytuacje, które wpłyną na jego zdolność do płacenia alimentów lub na potrzeby osoby uprawnionej do ich otrzymywania. W takich przypadkach możliwe jest wystąpienie do sądu z wnioskiem o zmianę wysokości alimentów. Sąd może uwzględnić takie okoliczności jak utrata pracy, choroba, urodzenie kolejnego dziecka czy zmiana sytuacji majątkowej. Warto jednak pamiętać, że zmiana wysokości alimentów nie następuje automatycznie, lecz wymaga orzeczenia sądu.
Przeczytaj również: Czy można ubiegać się o wyższe alimenty na dziecko?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana